>Home >Departments >Nominating Committee

Nominating Committee

Nominating Committee for Term August 1, 2021 thru June 30, 2023

The Nominating Committee was established on May 1, 2021 to serve the purpose of providing the church names if individuals fit to serve in elected offices.  The committee considered nominations directly from the church at large as well as came up with names as a committee.  This listing will be publicly presented to the church body for a first and second reading before a motion to accept the nominations is entertained, seconded, and a final vote to confirm the nominations.

1st Reading: July 10, 2021

2nd Reading: July 17, 2021

Vote to Confirm: July 17, 2021

If you have any questions or concerns about the nominations, please contact Juanfer Monsalve BEFORE the second reading is presented to the church.


We are giving the congregation the opportunity to nominate individuals (and/or themselves) to positions to be viewed and discussed by the Nominating Committee.  Please click the "Nominate A Position" button below and submit ASAP.

NOMINATE A POSITION

If you have questions about a certain position or want more information, click the button below for detailed qualifications and duties associated with each position.

DEPARTMENT OVERVIEWS


OFFICERS FOR TERM THRU 6/30/2023

DEPARTMENT LEADER

Church Board Chair

The Pastor serves as Ex Officio member on every committee and can appoint an appropriate proxy when needed, such as Elder of the Month.

Head Elder

Elder

Elder

Elder

Elder

Elder

OPEN

Banabas Seaton

Frank Santos

Connie Dobson

Danny Freeland

Viorel Covaci

Head Deacon / Security & Safety Director

Assistant Head Deacon

Deacon

Deacon

Deacon

Deacon

Deacon

Deacon

Deacon

Lincoln Bennett

Clarence Carr

Jon Burt

Larry Willis

Carlos Brown

Christian Mitchell

Jeremiah Dobson

Angel Villanueva

Benjamin Seaton

Head Deaconess

Assistant Head Deaconess

Deaconess

Deaconess

Deaconess

Deaconess

Deaconess

Deaconess

Deaconess

Deaconess

Deaconess

Silvia Covaci

Beth Smith

Nancy Byers

Shericka Freeman

Edna Miller

Nelda Zimmerman

Martha Escoto

Maria Henriquez

Chloe Mitchell

Jada Bennett

Jasmine Escoto

Secretary Josh Dobson
Membership Clerk Lisa Mendoza

FINANCE COMMITTEE

Finance Director

Interim Finance Director

Head Treasurer

Interim Treasurer

Finance Committee Member

Finance Committee Member

Finance Committee Member

Finance Committee Member

Finance Committee Member - ex officio

 

OPEN

Josh Dobson

OPEN

Jennifer Blyden

Josh Dobson

Jon Burt

Steve Mitchell

Lincoln Bennett

School Board Treasurer

Communications & Media Director

Communications & Media Associate Director

Communications - Announcements & Promo

Communications - Newsletter Editor

Communications - Social Media

Audio / Visual Supervisor

Audio / Visual Supervisor

Audio / Visual Technician

Audio / Visual Technician

Audio / Visual Technician

Audio / Visual Technician

Audio / Visual Technician

Audio / Visual Technician

Josh Dobson

Steve Mitchell

Connie Dobson

Tanisha Mitchell

OPEN

Pablo Mendoza

Viorel Covaci

Benjamin Seaton

Carson Brown

Christian Mitchell

Emma Dobson

Anthony Stephens

Taylor Pirkle

Emergency / Crisis / Weather Committee

Emergency Committee Chair - ex officio

Emergency Committee Member - ex officio

Emergency Committee Member - ex officio

Emergency Committee Member - ex officio

 

Pastor

Head Elder

Head Deacon / Safety Director

Communications Director

Sabbath School Council

Adult SS & Small Groups Director

Sabbath School / Literature Secretary

Sabbath School Assistant Secretary

 

Kim Warren

Beth Smith

Nancy Savage

Adult SS Teacher

Adult SS Teacher

Adult SS Teacher

Adult SS Teacher

Valerie Blyden

Dera Burt

Carlos Henriquez

Kim Warren

Children's Ministries / SS Director

Vacation Bible School Coordinator (2022-2023)

Janet Bennett

Dera Burt

Tiny Tots / Kindergarten SS Leader (0-5)

Tiny Tots / Kindergarten SS Assistant

Nancy Byers

Amarilis Villanueva

Primary / Junior SS Leader (6-10)

Primary / Junior SS Assistant

Lisa Mendoza

Nelda Zimmerman

Earliteen / Youth SS Leader (11-17)

Earliteen / Youth SS Assistant

Tanisha Mitchell

Janet Bennett

Interest Coordinator

OPEN

Hospitality / Greeting Team

Coordinator

Greeter

Greeter

Greeter

Greeter

Greeter

Greeter

Greeter

Greeter

Greeter

Greeter

 

Cherie Michals

Dale Smith

Mike Winter

Nancy Savage

Daphne Denton

Chloe Mitchell

Jasmine Escoto

Chuck Collatz

Anita Collatz

Nathan Collatz

Cynthia Randolph

Community Services Director Daphne Denton
Men's Ministries Director OPEN
Women's Ministries Director Shericka Freeman

Youth / Young Adult Ministries Coordinator

Youth / Young Adult Ministries Assistant

Dera Burt

Marie Pirkle

Pathfinder Director

Steve Mitchell

Prayer Ministries Director Daphne Denton

Worship Service Coordinator

Worship Service Assistant Coordinator

Choristers Coordinator

Special Music Coordinator

Offering Coordinator

Children Story Coordinator

Service Participant Wrangler

Service Participant Wrangler

Kim Warren

Michele Santos

Cherie Michals

Mike Winter

Judy Simons

Nancy Byers

Owen Byers

Jeremiah Dobson

Religious Liberty Director OPEN

Social Committee

Social Committee Coordinator

Social Committee Member

Social Committee Member

Social Committee Member

Social Committee Member

Social Committee Member

Social Committee - Couples Events

 

Mike Winter

Connie Dobson

Anthony Stephens

Benjamin Seaton

Michele Santos

Marie Pirkle

Judy Simons

School Board - elects their own officers

School Board Chair

School Board Vice Chair

School Board Secretary

School Board Treasurer

Home & School Coordinator

School Board Member

School Board Member

GACS Principal

Church Elder

 

Dera Burt

Pablo Mendoza

Nancy Byers

Steve Mitchell

OPEN

Betty Willis

Beth Smith

Carissa Steen - ex officio

Elder of the Month - ex officio

*names in BOLD signify church board members